Ako videl súťaž v Chimnianskej Novej Vsi Jozef Puškár st.

20.01.2010   •   František Ďurčenka

A máme za sebou prvú úspešnú súťaž v roku 2010.

O zorganizovanie prvej súťaže furmanov v roku 2010 sa postarala obec Chminianska Nová Ves. Veľkú súťaž veštila jednak účasť  12 furmanov,  ale tiež účasť furmanských  elít, ktorí si nakoniec aj odniesli trofeje. Súťažilo sa v 3. disciplínach. Ako prvú súťažnú disciplínu organizátori zaradili  slalom s vozom. Druhá klasická furmanská disciplína AFuS bola  práca s drevom teda na presnosť. Inak nemohlo aj byť, ako tretiu disciplínu furmani a ich kone sa museli ukázať v silovej v pare.  K úspešnej súťaži veľmi prispelo pekné slnečné počasie a dobrá organizačná príprava podľa pravidiel a súťažných podmienok AFuS.

Kým budú všetky výsledky v kalendári na internete prinášame aspoň výsledky najúspešnejších furmanov:

V 1. disciplíne bol prvý  a teda zlatú kokardu a pohár si odniesol Ján Suško  s časom 2.14,71 min.  Striebornú kokardu a pohár za druhé miesto si odniesol  Paľo Kitaš s časom 2.14,73 min.  Bronzovú kokardu a pohár za tretiu priečku obsadil  Peter Chobor s časom 2.17,62 min.   Druhá disciplína  bola tiež v rukách skúsených furmanov. Prvú priečku a teda zlatú kokardu a pohár si odniesol   Jozef Bratko s dosiahnutým časom 2.29,58 min. Druhé miesto si obhájil  Jozef Porvazník s časom 2.37,07 min.  Bronzovú kokardu a pohár získal  Homola  s časom 2.37,31 min.

Silová disciplína sa odohrala na 3 kola. Do finále sa dostali len 3 pary. V tejto ex disciplíne kraľovali majstri. Zlatú teda 1 miesto potiahli silné kone Jána Sušku, majstra Slovenska z roku 2009 keď potiahli 50m 6 klátov za čas 0.26,67 sts. Striebro a teda  2.miesto obsadil ďalší majster Slovenska  Peter Pardus v čase 0.26,69 sts.  Bronzovú  a teda 3.miesto si obhájil Ľubo Dobrotka, ktorý sa vrátil do súťaží AFuS-u,  potiahol 20 m 6 klátov.

Celkové umiestnenie v Chminianskej Novej vsi 16.januára 2010 bolo:  Prvé miesto a teda víťazom sa stal Ján Suško z Belej n/Cirochou,  druhé miesto obsadil Ľubo Dobrotka z Brusna Chrenovca a na tretej  priečke sa umiestnil Jozef Bratko z Matiašky.

 Za dobré zorganizovanú súťaž furmanov  vedenie AFuS ďakuje obci Chminianská Nová ves,  riaditeľovi súťaže Jozefovi Jurkovi a v neposlednej miere divákom za fantastickú kulisu a trpezlivosť zotrvať povzbudzovať súťažiacich furmanov až do zotmenia. Pochvala patrí tiež súťažiacim za to, že celá súťaž prebehla bez komplikácií k čomu prispeli aj výsledky seminára a školenia organizátorov, rozhodcov a technických komisárov zjednotením pravidiel hodnotenia  súťažných disciplín.

Fotogaléria

Kontakt

V pripade akychkolvek informacii kontaktujte predsedu AFuS-u:

JOZEF PUŠKÁR
Kúpeľná 39
962 37 Kováčová

Mobil: +421 903 547 940
E-mail: puskar58@gmail.com