Furmanská zábava

22.02.2010   •   Miroslav Hudák

Neboli ste na furmanskej zábave? Asi ste urobili chybu. Tak ako pred troma rokmi na plese, tak dobre sa veselá skupina furmanov a ich pomocníkov v sobotu 30.januára zabávala do rána. Začínali sme pozdejšie ako bolo uvedené na pozvánke, lebo sa čakalo aj na tých, ktorí ešte v ten deň boli aj súťažiť v Hriňovej. Myslím, že si to zaslúžili. Ale potom tomu nič nechýbalo. Bolo sa s kým zabávať, pričom a nechýbali ani posilnenia v podobe dobrého vinka a jedla.  Furmanskú zábavu na chate „Ovčiar“ pri Kováčovej otvorili traja členovia výkonného výboru. Všetkých prítomných za vedenie AFuS-u  privítal Jožko Puškár starší, ktorý v tomto období zastupuje predsedu  a poprial príjemnú zábavu. Vyjadril želanie, aby najmä dámy tie naše nežné polovičky odchádzali z tejto zábavy vytancované. Myslím, že sa o to postarali mnohí chlapi ale aj samotný Jozef Puškár, ktorý na parkete exceloval. 

Zábava sa konala v chate v krásnom, bohatou snehovou nádielkou prizdobenom, prírodnom prostredí.   Majiteľ chaty so svojím kolektívom sa naozaj postarali o všetko čo k dobrej zábave patrí, pekne pripravená sála s dostatočne veľkým tanečným priestorom. Ani sme všetko nevládali pojesť a vypiť. Do tanca nám hrala živá veľmi dobrá muzika Janka Homolu z Veľkej Lúky a majiteľ chaty nám zasa vyhrával na svojom disko-hudobnom zariadení z veľmi bohatými svetelnými efektmi. A tak sa vlastne bavilo a tancovalo v kuse. Prišli si na svoje starší i mladší. Je potrebné poďakovať všetkým, ktorí sa, okrem už spomínanej muziky, postarali o veľmi dobrú zábavu a to predovšetkým partii okolo Jozefa Puškára. Tiež vyjadrujeme poďakovanie tým, ktorí až z Hniezdneho od Starej Ľubovni prišli na furmanskú zábavu. Kto iní by to mal byť ak nie Peter Pardus s manželkou a jeho sestrou s manželom. Títo ale najmä tieto dámy si zaslúžia obdiv a pochvalu,  ukázali ako sa máme bezprostredne a spontane zabávať. Rozveseľovali naozaj celý parket. O dobrú zábavu sa tiež postarala naväčšia skupina , členovia Klubu AFuS z Kováčovej a ich spoločníci a v neposlednom rade veľká a veselá skupina z Brezna – Lúčky na čele s Petrom Žilíkom s manželkou. Želajme si, aby táto mladá tradícia furmanských zábav mala svoje pokračovanie. Možno veľmi skoro vyjadrujem priania, ale aj o rok by sme mali hľadať taký dátum ale aj priestor (aj keď tomuto sa nedá nič vytýkať), aby sa mohli prísť zabaviť furmani aj zo vzdialenejších oblasti a tak ukázať silu kolektívu AFuS.

Aj keď táto zábava  bola v poradí len druhá, ktorú organizoval AFuS pre svojich členov a priaznivcov ukázala, že furmani popri ťažkej a úmornej práci so svojimi koňmi, vedia zdravo súťažiť a tak zabávať ľudí na Slovensku, vedia sa aj spoločensky zabávať. A to je devíza pre vytváranie nových vzťahov medzi ľuďmi na Slovenskom vidieku, ktoré tak naliehavo potrebujeme vylepšiť a odpútať od hrubej politiky.

F.Ďurčenka

Fotogaléria

Kontakt

V pripade akychkolvek informacii kontaktujte predsedu AFuS-u:

JOZEF PUŠKÁR
Kúpeľná 39
962 37 Kováčová

Mobil: +421 903 547 940
E-mail: puskar58@gmail.com