8. Majstrovstva Slovenska furmanov a akú máme skúsenosť.
V Nesluši na Kysuciach sa dňa 9.7.2011 konal ôsmi ročník Majstrovstiev Slovenska furmanov so všetkými kvalitami aké boli organizátori i súťažiaci schopní zabezpečiť. Garantom celého významného podujatia vidieckych aktivít akým naozaj toto podujatie je, bola Obec Nesluša so svojim starostom pánom Ing. Mariánom Chovaňákom a poslancami Obecného zastupiteľstva, Adamom Vilímom a Asociáciou furmanov Slovenska (AFuS) so svojim predsedom Jozefom Puškárom a výkonným výborom a súťažiacimi furmanmi. Tohto významného podujatia sa zúčastnilo asi 1500 divákov, ktorí vytvorili naozaj veľmi dobrú kulisu celého Majstrovstvá. A že ich súťaž furmanov v najvyššej výkonnosti zaujala potvrdili tým, že sa ich počet až do samého záveru súťaže nezmenšil ba skôr zvýšil. Určite k tomu prispelo aj pekné počasie, ktoré vládlo počas celého Majstrovstva a tak naše podujatie vytvorilo „sviatočný deň“ v Nesluši. Mal som veľmi dobrý pocit z toho ako sa v Nesluši obyvatelia vedia zabávať a aj sami prispieť k dobrej nálade vystúpením hudobných skupín. Počas celého Majstrovstva sa nevyskytli žiadne neprístojnosti ani medzi obyvateľmi ale ani medzi súťažiacimi, čo možno pokladať za postup k lepšiemu oproti súťaži z pred roka vo Vikartovciach.
Organizátori sa zhodli v správe o priebehu súťaže, že jednotkou bol ohodnotený stav kolbiska, stav prekážok, dodržanie termínu pred súťažou ako i dodržanie časového limitu. Veľmi sme privítali iniciatívu organizátora zabezpečením ustajňovacích boxov, ktoré zabezpečili nie len ustajnenie v noci z piatku na sobotu, ale mnohí súťažiaci furmani využili ustajnenie počas súťaže, aby tak chránili svoje kone pred horúcim slnkom.
Majstrovstva sú vždy dvojdňové a teda obec zabezpečila aj ubytovanie pre súťažiacich a ostatných členov AFuS k plnej spokojnosti. Večer sa zišli všetci súťažiaci na porade k súťažnému dňu a vysvetlili si detailne podmienky súťaže, súťažné disciplíny a tiež postihy za nedodržanie pravidiel, ktoré platia v AFuS-e. Aj keď sme očakávali na tejto porade starostu obce, aby súťažiacich privítal, asi nemohol prísť, ale zabezpečil pre všetkých večeru, ktorá určite prispela svojimi kalóriami k príprave na fyzicky náročný súťažný deň. Rovnako dobré boli raňajky, obed i večera. Po tejto stránke organizovania súťažného dňa by sa pre budúcnosť vyžadovalo pre súťažiacich a organizačný tím zabezpečiť samostatný priestor, kde by sa podávala a konzumovala strava a podávalo občerstvenie. Áno mali súťažiaci aj personál prednostné právo na obsluhu, ale nie vždy to bolo cítiť od obsluhujúceho personálu.
K samotnej súťaži je možné sa vyjadriť z dvoch hľadísk. Jedno hľadisko je náročnosť a zložitosť disciplíny v súbore prekážok pre plnenie úlohy a z druhého hľadiska je nutné mať na zreteli pre koho to robíme a komu sa to má páčiť. Nie je to jednoduché nájsť také disciplíny, ktoré budú vyhovovať furmanom ale tiež budú zaujímavé pre diváka. Či sa nám to podarilo na týchto Majstrovstvách pokúsim sa to analyzovať a byť aj tak trocha kritický. Veď tento článok prípadné ďalšie príspevky členov i nečlenov AFuS by nás viesť k premýšľaniu a nie k uspokojeniu.
Disciplíny boli postavené technickou komisiou a boli naozaj zaujímavé a primerane náročné, aby divák si mohol vychutnať aj adrenalín, ktorý museli súťažiaci ponúknuť. Prvou disciplínou „Majstrovská stíhacia – dvojice“ sme si diváka chytili a ukázali, že to bude naozaj zaujímavá súťaž. Tým, že bol aj párny počet súťažiacich, mala táto súťažná disciplína vyvážený a napínavý charakter. Aj teraz sa ukázalo, že je to súťažná disciplína, ktorá má svoje miesto aj na Majstrovstvách. Úspešní boli skúsení súťažiaci a to Peter Chobor, Michal Raškevič a Ján Francisty mladší, ktorému asistoval skúsený otec. Aj keď tvrdia niektorí furmani, že tí čo majú ťažšie kone nemôžu víťaziť v rýchlostných disciplínach, tak táto disciplína a jej výsledky to vyvrátili. Čím sme chceli zaujať diváka nie všetko sme dokázali mu to ukázať priamo pred jeho očami. Priestor celého súťažiska bol naozaj veľký a teda neumiestnili sme napríklad presekávanie žrde, ktoré pridáva na napínavosti tak aby to divák videl priamo a čo najbližšie. Inak celá disciplína bola dynamická, a vďaka aj komentátorovi Jankovi Simanovi, vyburcovala divákov k spontánnemu fandeniu.
Druhá disciplína „Šikovnosť furmanov a ich koní“ bola nová a na Majstrovstvá zaradená po prvýkrát, naznačovala náročnosť. Avšak zmäkčené podmienky prechodu cez bránku a veľkou 50 cm toleranciou pri zastavovaní pri dvoch klátoch ubrali na zaujímavosti a napätí. Skúsení furmani si ľahko poradili s nastrojenými prekážkami a tak sa disciplína stala skôr rýchlostná, ako technická na presnosť. Divákov sa furmani snažili udržať v pozornosti rýchlymi obrátkami koní a pomerne dosť dlhými cvalovými traťami. Vzhľadom na veľkú toleranciu pri zastavovaní na presnosť, nebolo potrebné absolvovať ani jedno trestné kolo, od ktorého som si sľuboval zaujímavé napätie, ktoré sme chceli ponúknuť divákovi, ako nového prvku potrestania za nepresnosť (ako u biatlonu). Aj prechod cez klát nebol náročný a aj zaujímavý. Je potrebné celý tento prvok vrátane prekládky metrovice premyslieť a zvýšiť náročnosť. Koncepcia tejto disciplíny sa javí ako dobrá, len musí obsahovať viac prekážok technického charakteru, ktoré zvýšia atraktívnosť a náročnosť.
Tretia disciplína mala za úlohu ukázať náročnosť práce furmana pri zdolávaní komplikovaného terénu či iných prekážok. Do súťaže organizátori pripravili žrde, ktoré boli primerane ťažké, a teda práca s nimi nebola ľahká, čo diváka zaujalo. Nakladanie týchto žrdí na rozpojený voz kládlo dosť vysoké nároky na súhru furmana a pomocníka. Tento prvok súťažnej disciplíny vrátane rajtľovania nákladu je dobrý a určite by sa mal aj v budúcnosti využiť. Zdolávanie prekážky naťahovaním rázvory je tiež dobrá myšlienka, no jej náročnosť už nepodarilo ukázať v plnej zložitostí. Určite do budúcna je potrebné toto technický viac premyslieť. Divák má rád keď sa súťažiaci musí nie len fyzický ale aj kumštom potrápiť. Ukázalo sa, že podmienky boli tak voľné, že si furman mohol dovoliť aj ľahšie upevnenie nákladu na rozopnutý voz do časti, kde musel uvoľniť a naťahovať rázvoru. Potom zdolával dve prekážky a to tunel a mostík. Aj tu sa očakávalo viac náročnosti, spomalenie, pokus o využitie rôznych pomôcok pre zdolanie prekážky pred očami divákov. Nestačilo ukázať naťahovanie rázvory len na jednom mieste aj to cez malé klátiky, ktoré aj divák nebral ako prekážku. A tak nás to musí donútiť premodelovať túto súťažnú disciplínu a zvýšiť náročnosť na premýšľanie furmana a pomocníka. Zaradiť viac prvkov odstraňovania a prekážok a nebáť sa ísť aj do extrému v prekážkach (stavať koly, naklonené terény a prudké vlny a pod.). Teda hľadať také modely disciplín, v ktorých sa uplatnia krátke cvaly a viac pomalých ale napínavých prekážok. Divák chce vidieť niečo, čo ukáže silu osobností furmana, jeho šikovnosť a predovšetkým výkon jeho a jeho koní. V takomto duchu a omnoho odvážnejšie je nutné súťažné disciplíny pripravovať.
Štvrtou disciplínou bola naša „kráľovská silová“. Ide o súťaž furmanov a ich chladnokrvných koní čo predpokladá, že sa ich ťažná sila preukáže aj v súťaží. Diváci očakávajú predvedenie najsilnejších koní a to za podmienok, ktoré v AFuS máme optimálne vyriešené – ochrana pred preťažením postupným pripínaním klátov s dvoj minútovým časovým limitom pre ťah. Aby nedošlo k trýzneniu týchto zvierat je absolútne zakázané použiť bič ako pomôcku pre poháňanie. Už dlhodobo sa tento model úspešne využíva v našich súťažiach a teda v tomto modely bol použitý aj na Majstrovstvách.
Je to veľmi atraktívna disciplína no zároveň nám limituje súťažiacich s koňmi strednej a menšej váhy. Už v minulosti sme túto situáciu riešili, pretože sme chceli, aby sa furmani aj s ľahšími koňmi mohli rovnocenne zúčastňovať súťaže o najvyššie umiestnenie. Je teda potrebné uplatniť aj do tejto disciplíny vyriešené a optimálnejšie princípy pre kone všetkých váhových kategórií. Určite to prinesie očakávaný záujem diváka poznať aj ostatné plemená chladnokrvných koní, ktorým sú ochotný fandiť aj v náročnej silovej disciplíne. Čaká nás triedenie koní podľa živej váhy, zabezpečenie klátov v nižšej kubatúre, viac koridorov pre ťažký ťah vedľa seba, čo v neposlednej miere z atraktívni naše súťaže.
Nedá mi nevyjadriť sa ešte k celkovému rytmu súťaže. Toto Majstrovstvo sa konalo z doterajších ročníkov s najmenším počtom súťažiacich. Dáte mi určite za pravdu, že osem súťažiach je málo aby sme ukázali všetko, čo AFuS so svojím počtom súťažiach furmanov na celom Slovensku môže. Určite je nutné vytvoriť priestor pre furmanov aj menších váhových kategórií, ale aj vyriešenie možnosti účasti domácich furmanov s menším počtom absolvovaných súťaží a ďalšie kvalitatívne nominácie. Ale keď chceme hodnotiť rytmus Majstrovskej súťaže musíme sa zamyslieť, že s ôsmymi súťažiacimi sme skončili o 17,45 hod. Takto sme končili pri raz takom počte súťažiacich. Čo to spôsobilo musí AFuS prehodnotiť a prijať organizačné opatrenia pre z efektívne nie časového priestoru súťaže.
Tento termín konania Majstrovstiev overil určitú snahu o využitie letného obdobia pre atraktívne podujatie AFuS. Je to však obdobie najintenzivnejších poľnohospodárskych prác, čo mnohých furmanov limituje. Bude potrebné veľmi citlivo tento model prediskutovať na sneme AFuS a hľadať možno ďalší termín Majstrovstiev.
Majstrovstva sa konali v Nesluší, ktorá sa snažila zabezpečiť dôstojný priebeh a zabezpečenie tohto podujatia. Nemožno uprieť , že starosta s jeho kolektívom sa snažili zabezpečiť aj veľmi hodnotné ocenenie súťažiacich začo AFuS vyjadruje starostovi Obce Nasluša a sponzorom poďakovanie.
Ukázalo sa však aj nevyzretie organizátora na konanie takéhoto dôležitého podujatia. Chýbali tam celoslovenské média a tým propagácia Majstrovstiev. Neboli tam ani regionálny ani celoslovensky funkcionári, účasť ktorých obec aj AFuS mohli využiť na zviditeľnenie aj podporu pri presadzovaní určitých záujmov. Na organizovaní Majstrovstiev sa podieľalo veľmi málo ľudí, potom na tých pár sa kládli veľmi náročné úlohy pri príprave podujatia, ale aj na samotnom Majstrovstve. Išlo najmä o obslužný personál, zabezpečenie sprievodných podujatí pre divákov a ich zapojenie najmä detí do aktivít podujatia. Výzdoba a kulisy propagačných bilbordov okolo súťažného areálu zaostala za našimi predstavami. Myslím, že to funkcionári obce podcenili, aj keď im AFuS poskytol organizačnú osnovu. Bolo zrejme, že sa obec nevedela vysporiadať s rozdielom miestnej súťaže a Majstrovstvami Slovenska furmanov. Pre budúce ročníky aj AFuS sa musí väčšou aktivitou podieľať na príprave.
Na záver je nutné vyjadriť poďakovanie všetkým, funkcionárom Obce Nesluša, Klubu AFuS Nesluša osobitne Adamovi Vilimovi, rozhodcom, technickému komisárovi, členom a funkcionárom AFuS ktorí sa na organizovaní Majstrovstiev podieľali. Osobitne by som chcel poďakovať súťažiacim, u ktorých sa prejavila vyspelosť, kultivovanosť a majstrovská zrelosť. Verím, že sa nám podarí aj budúce ročníky Majstrovstiev Slovenska furmanov organizovať aspoň v takých obciach ako bola Nesluša.
Verím, že toto podujatie zanechalo v občanoch Obci Nesluša aj v nás všetkých trvale pekný a hodnotný športovo kultúrny zážitok.
Polomka, 13.7.2011
František Ďurčenka
8. Majstrovstva Slovenska furmanov a akú máme skúsenosť.
14.07.2011 • František Ďurčenka