Skúsenosti organizátora súťaže

20.01.2012   •   František Ďurčenka

Kľačianska Podkova 7.1.2012
Kuchár by nemal hodnotiť jedlo, ktoré navarí, no ja by som vám rada priblížila ako som sa na Kľačianskej Podkove cítila ja.
Dlhé, prípravy či už administratívne, úradné, vlastne rôznorodé sa skutočne oplatili. V piatok pred Podkovou bolo tak hnusné počasie, že sme v neistote čakali, čo bude zajtra. Ale dámy a páni ak niekto povie, že Pán Boh neexistuje tak ja mu poviem, že sa neuveriteľne mýli. Sobota 7.1.2012 bolo tak fantastické zimné počasie, aké sme si skutočne všetci tak veľmi želali.
Pripravili sme tri disciplíny, ktoré trošíčku pripomenuli divákovi prácu v lese. Každá disciplína bola na opratách za brcom a s reťazou. Pretože, ja tvrdím, že na furmanských pretekoch súťažia gazdovské a furmanské kone, nie kone vozatájcov. To znamená že ak furmani, alebo gazdovia tak tuho utekali ako to na niektorých pretekoch býva, tak to len preto, že sa buď tie kone splašili, alebo sa niečo veľmi nepríjemné stalo a tak sa bežalo pre doktora. Jednoducho, ťažné kone nemajú čo byť hnané do takých zbytočností ako je prudké cválanie, na ktoré vlastne ani neboli šľachtené !!! Prvá disciplína i druhá boli technickejšie a tretia bola ťažký ťah. Výnimočná bola druhá disciplína, kde povinnosťou furmana bolo ovládanie svojho zverenca na jednej oprate. Považujem to za vyšší level poslušnosti a je veľmi pekné od tých furmanov, ktorí to nikdy nepoužívali, že sa i napriek tomu na to dali a skutočne sa snažili. V čom je ešte Kľačianska Podkova iná od ostatných pretekov je, že ťažký ťah je váhovo kategorizovaný. Toto bohužiaľ okrem Podkovy na Slovensku ešte nikde nie je.
Dôkazom, že Kľačianska Podkova sa divákom a súťažiacim páči je to, že prišlo viac ako tritisíc divákov a 25 zástupcov furmanov nielen zo Slovenska, ale dokonca Česka a Poľska! Pohľad na veselé tváričky detí, na spokojných rodičov a na rozradostených tých už skúsenejších bol pre mňa v sobotu ten najpríjemnejší .
Milujem ťažné kone a to že i napriek peknej účasti divákov, náklady prevýšili príjem, je pre mňa tento rok nepodstatné. Robím to z presvedčenia a aspoň viem, že do budúceho roku potrebujem podstatne viac finančných sponzorov. Určite by ma nepotešilo to keby som bola vo financiách v pluse a ľudia by boli v hnuse.
Ohlasy sú veľmi pozitívne, ľudia sú spokojní a ja tvrdím, že peniaze nie sú všetko!!!
Túto Kľačiansku Podkovu som si ja osobne ako hlavná organizátorka tak veľmi užila, že už sa teším ako si zorganizujem ďalšiu. S pozdravom Lenka Mahútová

Fotogaléria

Kontakt

V pripade akychkolvek informacii kontaktujte predsedu AFuS-u:

JOZEF PUŠKÁR
Kúpeľná 39
962 37 Kováčová

Mobil: +421 903 547 940
E-mail: puskar58@gmail.com