Aj v Brezne súťaž furmanov

12.02.2007   •   František Ďurčenka

v Brezne 17.marca zorganizovali úspešnú súťaž furmanov

Na Horehroní v Brezne na Lúčkach zorganizovali furmani ďalšiu úspešnú súťaž  furmanov a pomenovali ju „Jozefovská“ o peknú drevorezbu s furmanskou idylou. Veľmi priliehavý názov, veď o dva dní bolo Jozefa, čoby sviatok mužského pohlavia. Touto súťažou sa do rozvoja vidieckej turistiky zapojilo aj Horehronské vidiecke mesto Brezno ako štvrté na Slovensku. Po Detve, Hriňovej a Krupine prebudilo to furmanov aj v Brezne. Po niekoľkých „okukávačkach“ po Slovenských dedinách a najmä v Polomke, rozhodol sa Peter Žilík so svojím pomocníkom zúčastniť sa v januári t.r. so svojimi koníkmi zimnej súťaže v Hriňovej. Vybojovali si aj slušné umiestnenie a to bol rozhodujúci impulz pre zorganizovanie tejto súťaže v blízkosti ich obydlia na Lúčkach. Nádherná prírodná scenéria, pohľad na mesto Brezno z vysokého kopca, dali celej súťaži osobitný charakter. Možno sa to zapíše aj k najvyššie položenej súťaži furmanov s koňmi v tomto roku. Aj počasie sa z rána usmievalo a prilákalo veľa divákov, možno ich bolo aj viac ako tisíc, aby sa pozreli na 16 súťažiacich furmanov a ich nádherne kone. To všetko sľubovalo aj dobrú náladu a predjarnú pohodu. Táto sa udržala naozaj počas celej súťaže, aj keď okolo poludnia sa rozfúkal nepríjemný vietor, ktorý mnohých divákov poslal do budovy budúceho horského hotela, kde bolo postarané o občerstvenie.  

Organizátori – brezniansky furmani z Lúčiek venovali príprave súťaže naozaj veľa pozornosti, čo sa odrazili v dobre pripravenej súťažnej ploche. Na lúke v miernom svahu  postavili tri súťažné disciplíny. Ako prvú  furmani absolvovali furmanský slalom. Veľmi dobre využili členitosť terénu k postaveniu ôsmych prekážok , ktoré si vyžadovali veľmi dobrú ovládateľnosť záprahu a poslušnosť koní. Do tejto súťažnej disciplíny zaradili nakladanie a vykladanie metrovice, mostík, náročné cúvanie do stodoly, prechádzanie slalomom, k tomu jednu 180 ° otočku v pravo a jednu 360° otočku v ľavo. Teda postavená nekonfliktná dráha zodpovedala aj tým najnáročnejším kritériám.    Ďalšie dve disciplíny boli silové a to ťahanie dreva s postupným zapínaním v páre a tretia v sólo záprahu.

Rytmus súťaže bol na dobrej úrovni, furmani prepriahali, na štart sa pripravovali disciplinovane, súťaž pružne a objektívne rozhodovali Ing. Ivan Pompura, súčasný predseda AfuS, pomocníka mu robil Karol Tešlár zo Sielnice a úlohu technického komisára prevzal František Ďurčenka. A tak možno hovoriť o prvom vydarenom ročníku v Brezne.

K tomu, aby sa tak náročná súťaž mohla úspešne konať bola zásluha aj tých, ktorí ju podporovali či už sponzorský alebo záštitou. Bol to najmä primátor mesta Brezna Ing. Jaroslav Demian, riaditeľ Mestských lesov Brezno, MVDr Páleš a mnohí ďalší, ktorí súťaž furmanov  a jej atraktívnosť pre mesto  zhodnocujú.

Slova uznania si zaslúžia aj Peter Belko, ktorý je vlastníkom objektu a podporoval súťaž, celý organizačný štáb, ktorý so svojím riaditeľom súťaže Petrom Žilikom veľmi zodpovedne pripravoval aj zabezpečoval súťaž.  Verme, že na tomto  úspešnom podujatí, ktoré síce bolo mimo kalendára AfuS, ale konalo sa v spolupráci a pod záštitou AfuS, bude dobrým základom pre ďalšie ročníky súťaží. Už bude len úlohou výkonného výboru AFuS, aby aj túto súťaž započítal do furmanskej ligy 2007.

                  František Ďurčenka, čest.preds. AFuS

Fotogaléria

Kontakt

V pripade akychkolvek informacii kontaktujte predsedu AFuS-u:

JOZEF PUŠKÁR
Kúpeľná 39
962 37 Kováčová

Mobil: +421 903 547 940
E-mail: puskar58@gmail.com